Maailman uutisia on kerran viikossa lähetettävä kooste maailma.netin uutisista, tapahtumista ja työpaikoista.
Tshadin Eufor-joukkojen on määrä saavuttaa 3 700 hengen kokonaisvahvuutensa touko–kesäkuussa. Ranskalaisia on noin pari tuhatta, loput tulevat 13 muusta maasta, kuten Suomesta, jonka osuus on 60 henkeä.
Tshadin entisellä siirtomaaisännällä Ranskalla on lisäksi maassa liki 2 000 sotilasta tukemassa
Ranskan joukot ovat maassa 1970-luvulta periytyvän sopimuksen nojalla.
Deby otti vallan sotilaskaappauksella 1990 ja on tukahduttanut vastarinnan kovin ottein. Oppositiojohtajat ovat nytkin telkien takana, ja osan olinpaikka on tuntematon.
"Tuemme tällä hetkellä käytännössä diktaattoria", Ranskan vihreitä edustava
Saksan vasemmiston edustaja
EU:ta Tshadissa ja Sudanissa edustava diplomaatti
Hän muistutti, että Eufor on Tshadissa turvaamassa Sudanin Darfurin kriisialueen pakolaisten auttamista. Noin neljännesmiljoona sudanilaista on hakenut turvaa naapurimaasta.
Portugalin demariedustaja
EU:n runsasväkisimmät valtiot Saksa ja Britannia ovat operaation ulkopuolella.
Saksan oikeiston meppi
"Pystyvätkö tshadilaiset erottamaan valkoisista naamoista puolueettomat sotilaat ja ne, jotka ovat hallituksen puolella", hän kysyi.