Seminaari: Syyrian konflikti – miten tästä eteenpäin?

24.08.2012 - 13:30 - 16:30
Tapahtumatyyppi: 
seminaari
Järjestäjät: 

Helsingin yliopistomuseon auditoriossa (snellmanninkatu 3) järjestettävässä seminaarissa keskustellaan Syyrian ajankohtaisesta tilanteesta ja YK:n mahdollisuuksista konfliktin ratkaisemiseksi rauhanomaisesti.

Seminaarissa kysytään muun muassa, pitäisikö kansainvälisen yhteisön puuttua aktiivisemmin tilanteeseen väkivaltaisuuksien lopettamiseksi ja millaiset edellytykset rauhanvälittämiselle alueella ylipäänsä on YK:n ja Arabiliiton erityislähettilään Kofi Annanin luovuttua tehtävästään. Tilaisuudessa arvioidaan myös sitä, mitä Syyriassa mahdollisesti tapahtuu väkivaltaisuuksien jälkeen.

Keskustelemassa ovat ulkoministeri Erkki Tuomioja, Venäjän YK-liiton pääsihteeri Alexey Borisov ja Syyrian kansallisen neuvoston Suomen edustaja Mania Alkhatib.

Seminaarin kieli on englanti. Kahvitarjoilun mitoittamiseksi pyydämme ilmoittautumaan tilaisuuteen 21.8. mennessä toimisto [at] ykliitto [dot] fi osoitteeseen.

Paikkakunta: 
Helsinki