• 18.2.2025

    ”Ihmiset valittavat ja ovat vihaisia Trumpille” – Tapasimme kenialaisessa slummissa Boy Dallasin, jonka elämään suomalaiset tutustuivat kymmenen vuota sitten

    Vuonna 2015 ohjaaja Kati Juurus teki Nairobin slummia Kiberaa käsittelevän palkitun dokumentin, jonka pääosassa nähtiin kuvaajana työskentelevä Boy Dallas. Tapasimme Boy Dallasin Kiberassa ja kysyimme, mihin suuntaan tilanne hänen kotikulmillaan on kehittynyt.

  • 18.2.2025

    ”Toivo syntyy siitä, että teemme asioita yhdessä, ajattelemme yhdessä, kysymme yhdessä”

    Enpä olisi osannut nuorena aavistaa, että tulisin myöhemmin työskentelemään lehdessä, joka toi minulle tunteen maailman avaruudesta ja ihmeellisyydestä, kirjoittaa Maailman Kuvalehden päätoimittajana kymmenen vuotta toiminut Anni Valtonen.

  • 18.2.2025

    Kehitysyhteistyössä katsotaan nyt omaa napaa: ”Globaalin solidaarisuuden ideaali on kadonnut tai hälvenemässä”

    Rikkaat maat eivät koskaan ole tehneet kehitysyhteistyötä pelkästään epäitsekkäistä syistä. Kireä geopoliittinen ilmapiiri ja oikeistopopulismin nousu ovat kuitenkin johtaneet siihen, että nyt odotukset apua kohtaan ovat muuttuneet. Rahoitus halutaan takaisin, korkojen kera, sanovat asiantuntijat.

  • 18.2.2025

    Tuleeko maailmankuvastamme mustavalkoinen? Ulkomaanjournalismin tila kapenee, ja sillä on seurauksensa, sanovat toimittajat

    Ulkomaankirjeenvaihtajia on yhä vähemmän, ja kansainvälisiinkin uutisiin kaivataan Suomi-kulmaa. Jos journalismi keskittyy vain meitä lähellä oleviin ilmiöihin, suomalaisilta saattaa jäädä ymmärtämättä, miten muu maailma toimii, pelkäävät alan osaajat.

  • 17.2.2025

    ”Ahaa, dekoratsioon!” – Kolmekymmentä vuotta sitten basaarista löytynyt lintuhäkki toimii seinäkoristeena

    Tunisian basaarista hankittu koristeellinen lintuhäkki ei lintua kaipaa. Lukija kertoo rakkaan matkamuistoesineensä tarinan.

  • 14.2.2025

    ”Älkää kadottako omaa ääntänne!” – Suomessa elää suuri joukko kirjailijoita, joiden tekstit eivät päädy käsiimme

    Vaikka suomalainen kirjallisuuskenttä on viime vuosina alkanut avautua uusille äänille, sen monimuotoisuus on yhä melko pintapuolista. Eri maista Suomeen muuttaneiden kirjailijoiden kokemukset osoittavat, että rakenteelliset esteet ja stereotypiat rajoittavat muunkielisten teosten näkyvyyttä ja arvostusta.

  • 13.2.2025

    Hyvän Tekijät -podcastin toisessa jaksossa toimittaja Karoliina Knuuti avaa, kuka hyötyy kolonialismin muovaamasta järjestelmästä

    Mitä tarkoittaa dekolonisaatio? Miten kolonialismi on vaikuttanut kehitysyhteistyöhön? Entä laajemmin globaaliin järjestelmäämme? Kysymyksiä jaksossa pohtivat tutut juontajat Venla Saikku ja Jouni Hemberg sekä toimittaja Karoliina Knuuti.

  • 13.2.2025

    Sodat hajottavat ihmismieliä – Psykologien Sosiaalinen Vastuu -järjestö toivoo, että turvallisuutta arvioitaisiin myös hyvinvoinnin näkökulmasta

    Psykologien Sosiaalinen Vastuu -järjestö pyrkii edistämään psyykkistä ja sosiaalista hyvinvointia. Järjestö tukee hankkeidensa kautta muun muassa palestiinalaispakolaisten mielenterveyttä sekä solidaarisuustyötä Libanonissa ja Afganistanissa.

  • 12.2.2025

    Tekoäly voisi ratkaista globaaleja ongelmia, mutta onko siitä tulossa vain rikkaiden länsimaalaisten työkalu?

    Tekoäly voi haastaa globaalia eriarvoisuutta, mutta se voi myös ylläpitää sitä. Vaarana on, että sillä kehitetään lähinnä länsimaisille relevantteja ratkaisuja, joista joku on valmis maksamaan, sanoo Sitran asiantuntija Tarmo Toikkanen.

  • 11.2.2025

    ”Paras tapa päästä eroon lapsityöstä on varmistaa, että aikuisille maksetaan elämiseen riittävää palkkaa”

    Koronapandemia lisäsi lapsityötä, sillä monella perheellä oli vaikeuksia tulla toimeen ja lapsetkin tarvittiin mukaan hankkimaan elantoa, kertoo Suomen ammattiliittojen solidaarisuuskeskuksen SASKin asiantuntija Anna Perttula.